Osobní rozvoj

Závislost na druhé osobě

Náš osobní rozvoj může úplně zastavit, když se zamilujeme do nesprávné osoby a staneme se na ní závislí. Musíme pak čelit stejným problémům jako při jiných druzích závislosti. Je to o to horší, protože se o této problematice moc nemluví. Jak se této závislosti zbavit?

Jakub Trpiš
Autor Volby

Moje dobrá kamarádka je závislá na svém příteli. Chová se k ní naprosto hrozně, vůbec ji nerespektuje a pouze ji využívá. Pokaždé když se o tom spolu bavím, sama mi to potvrdí s tím, že si myslí, že ji podvádí.

"Na co soustředíte pozornost, to zesílí."

Doslova nám chřadne před očima. Neustále se ji snažíme vysvětlit, že takhle to dál nejde. Ona sama si to uvědomuje, ale na druhou stranu dodává, že ho prostě miluje a nemůže bez něj žít. Tento stav už trvá dva roky! Za tu dobu se naše kamarádka výrazně změnila. Z vyrovnané sebevědomé ženy se stala doslova troska. Je úplně zablokovaná, nepřijímá nové myšlenky ani názory, velmi často vše kritizuje, stěžuje si a zhoršily se také její pracovní výsledky, a co je nejhorší i zdraví.

Jak se zbavit závislosti na druhé osobě?


1. Nejdůležitější je prevence

Myslím, že podobnou zkušenost má většina z nás. Nikdy to ovšem nedošlo tak daleko jako u mé kamarádky. Jelikož víme, jak taková závislost vypadá a jak se projevuje, tak jsme schopni se v určité chvíli zarazit a udělat určitá opatření, abychom jí předešli.

2. Připusťte si, že máte problém

To, že jste na někom závislý, poznáte tak, že si nedokážete představit, že byste svého partnera, kamaráda nebo člena rodiny mohli opustit. Jejich přítomnost je pro vás tak nutná, že vám dělá zatěžko si s nimi aspoň netelefonovat nebo psát. Pořád na něj myslíte a zapomínáte na sebe. Příznaky jsou naprosto stejné, jako když jste do někoho bláznivě zamilovaní. Problém je v tom, že zamilovanost většinou opadá a přechází v dospělejší formu lásky, kdežto závislost se stále zhoršuje. Každý člověk chce milovat a být milován, ale nic se nemá přehánět, obzvlášť když partner naše city neopětuje. Uvědomit si svou závislost je polovina úspěchu.

"Bohatství člověka měříme podle věcí, které může postrádat, aniž by přitom ztratil dobrou náladu." Henry David Thoreau

3. Co když jsme opravdu závislý?

Všechno se odehrává ve vaší hlavě, proto je nesmírně důležité naučit se správně myslet. Musíte se rozhodnout, že to chcete vyřešit. Je to ta nejtěžší fáze z celého procesu. Jakmile se rozhodnete, tak už to půjde, ale musíte se rozhodnout. A zítra se budete muset rozhodnout znovu. Neustále si musíte říkat, že chcete být zase svobodní. Zajděte si na oběd s párem, který považujete za ideální, a na vlastní oči pak uvidíte, jak bude váš život vypadat, až se své závislosti zbavíte. Ne dané osoby, ale závislosti na ní. Není vždy nutné vytěsnit blízkého ze svého života, ale je bezpodmínečně nutné zbavit se pocitu, že bez něj nemůžete žít. Pravdou ale je, že pro vás bude daleko jednodušší, když se s osobou, kterou příliš milujete, nebudete chvíli stýkat.

4. Změňte stereotyp

Najděte si nové přátele. Zajděte na místa, kde jste ještě nebyli. Běžte do práce jinou cestou než obvykle. Zkuste změnu jídelníčku. Prostě udělejte cokoliv, aby váš život vypadal jinak než včera.

5. Vzdělávejte se

Na tohle téma byly napsány nejrůznější články i knihy. Existují také skupiny na sociálních sítích, které vám mohou pomoct. Můžete se zde setkat s lidmi, kteří už tento problém vyřešili, a mohou vám tak poskytnout cenné rady. Minimálně zjistíte, že v tom nejste sami. Nebojte se také navštívit psychologa, případně jiného odborníka na mezilidské vztahy, pokud nic jiného nepomáhá. Když máte anginu, jdete také k lékaři, nebo ne?

Tip: Skvělá knížka na toto téma je Citová závislost, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Většina z nás není chorobně závislá


Příklad mojí kamarádky je extrémní. Každý máme určitý způsob, jakým se závislosti zbavujeme, jakmile překročí únosnou mez. Samozřejmě, že všichni jsme do jisté míry závislý na svých blízkých. Bylo by divné, kdyby to tak nebylo. Důležité je si uvědomit, že vždy tady byl někdo, kdo nás miloval a koho jsme milovali my, a vždy tady také bude. Nesmíme se fixovat pouze na jednoho jediného člověka. Pravá láska nikdy netvoří závislost, ale naopak nás dělá více svobodnými.

"Bůh nás neobdarovává sny, aniž by nám nedal sílu je uskutečnit."

A co dělat v případě, že je na někom závislý náš blízký? Kromě toho, že se s ním o tom budeme mluvit, podporovat ho a dávat mu najevo, že v tom není sám, nemůžeme dělat nic. Každý je svobodný a záleží pouze na něm, kdy se rozhodne s tím skoncovat.

 

Kniha Landie

Čtěte také

Jak být šťastný?

Žijeme totiž v nesmírné náročné době – době plné velkých očekávání. Očekáváme finanční svobodu, vždy fungující vztahy a 100% zdraví a krásu. K takovému životu…

pokračovat ve čtení

Vnitřní dítě

Je nesmírně důležitou součástí naplněného života. Bez něho vlastně ani nemůžeme být šťastní. Můžeme přemýšlet, že máme vše, co jsme od života chtěli, ale…

pokračovat ve čtení

Rozhovor s autorem

Mladý spisovatel, jehož prvotina Volba se v Česku stala bestsellerem a vyšla i celosvětově. Jaké byly jeho začátky. Díky čemu nakonec uspěl? Co plánuje dál? Podívejte se na celý rozhovor.