Osobní rozvoj

7 rad, jak si během karantény udržet klidnou mysl

Koronavirus významně změnil život každého z nás. Zavřená fitness centra, sauny, kina i restaurace, a především nedostatek kontaktu s našimi blízkými mimo rodinu může spoustu lidí frustrovat. První dva týdny máme zdárně za sebou, ale s přibývajícím časem se to může zhoršovat. Pokud se nepříjemné pocity hromadí a my s nimi nic neděláme, nakonec nás doženou. V tomto článku přináším pár rad, jak se nezbláznit a přežít současná omezení v maximální pohodě.

Jakub Trpiš
Autor Volby

1. Nemůžete za to

Možná to zní zvláštně, ale mnoho lidí se začne obviňovat. Hádají se doma s manželkou, protože mají malý byt, kde musí oba trávit většinu času; nezvládají výuku dětí, protože nejsou učitelé, nebo nemají dost peněz a berou to jako své selhání. Není to vaše chyba. Nemůžete za to, že je ve světě pandemie. Problémů je i tak dost, není třeba k nim přidávat další.

"Nauč se pozorně poslouchat, co říká druhý, a ze všech sil usiluj vcítit se v myšlení mluvícího." Marcus Aurelius

2. Ve zdravém těle zdravý duch

Přestože jsou naše možnosti sportovat omezené, pořád je co dělat. Minimálně se můžete jít projít do lesa nebo do parku. Stejně tak může fungovat běh, kolo nebo kolečkové brusle. Já teď chodím běhat prakticky každý den, protože mi to pomáhá urovnat si myšlenky a hlavně být na chvíli sám. I v malém bytě se dá posilovat. Sociální sítě jsou teď plné programů, jak cvičit doma jen s pomocí vlastního těla. Když se vám nechce zkoušet nic nového, dělejte kliky, dřepy nebo cokoliv, co si pamatujete z tělocviku. Vaše tělo vám za to poděkuje a vy se budete cítit mnohem lépe.

3. Seberozvoj

Měli bychom pomáhat druhým, ale neměli bychom zapomínat na sebe. Věnujte sami sobě alespoň hodinu denně. Máte teď ideální příležitost začít s tím, co jste tak dlouho odkládali. Chcete přečíst všechny knihy o druhé světové válce, začít skládat puzzle, naučit se cizí jazyk nebo hrát na kytaru? Jen do toho! Když má člověk blbou náladu, nechce se mu do nových věcí, ale je potřeba tenhle kruh konečně zlomit. Uvařte si kafe a udělejte první krok. Objednejte si z internetu, co potřebujete, přečtěte první stránku nebo si sepište úkoly na papír a začněte si je jeden po druhém odškrtávat. Při každém splněném bodu vás zaplaví příjemný pocit z toho, že jste něco dokázali.

4. Buďte flexibilní

Člověk nemá rád změny, bohužel se náš každodenní život během dvou týdnů radikálně změnil. Není třeba nadávat, mnohem lepší je se přizpůsobit. Zjistíte, že spoustu věcí vyřídíte z pohodlí domova, i když předtím jste byli přesvědčení o tom, že u všeho musíte být osobně. Sledujte změny, nebraňte se jim a berte je jako příležitost, protože každá změna nám dává otvírá nové obzory, jen je obšas nechceme vidět.

5. Když nemůžeš ven, jdi dovnitř

Ačkoliv se karanténa na první pohled může jevit jako něco špatného, můžeme ji snadno přetavit ve výhodu. Čtěte knihy, meditujte nebo si jen povídejte se svými blízkými a snažte se jeden druhého více poznat. Přestože máte pocit, že o sobě víte všechno, mnoho nám je neznámé, především v našem nitru. Jsem přesvědčený o tom, že právě sdílení na hluboké úrovni nás dělá opravdu šťastnými. A se svými blízkými, od kterých jste odloučení, se můžete vidět přes internet.

"Nic vnějšího nemůže mít nad tebou jakoukoli moc."

6. Všechno je to v hlavě

Každá myšlenka, které věnujete pozornost, zesílí a pak doslova definuje celý váš den. Pokud to ještě neumíte, naučte se myslet konstruktivně. Spousta lidí si myslí, že to umí, ale neumí. Já jsem se učil ovládat své myšlenky dlouhé roky a ani dnes to neumím ani z poloviny tak, jak bych si přál. O tom to však není, jsme lidé a chybujeme. Pokud se ode dneška zaměříte na své myšlenky, během 2 týdnů uvidíte první výsledky. Mě v tom třeba nesmírně pomohly Čtyři dohody od Dona Miguela Ruize - záznam divadelního v podání Jaroslava Duška najdete tady. Hlavně se na sebe nezlobte, když se vám přes veškerou snahu nebude dařit. Není důležité, kolikrát spadnete, ale že se vždy postavíte na nohy. Základním cvičením může být to, že přestanete každých 5 minut kontrolovat novinky ohledně korona viru. Vše podstatné se k vám dostane, nebojte.

7. To nejdůležitější na závěr

Opatření proti koronaviru jsou především o izolaci. Je naprosto správné a žádoucí ochránit sebe i své blízké tím, že omezíme kontakt s okolím, nicméně to neznamená, že se stáhnete do sebe. Víc než kdy jindy je teď potřeba být otevřený a vnímavý. Mohou vám pomoct nejrůznější afirmace. Třeba moje oblíbená je tato: „Jsem otevřený a ochotný přijmout veškeré dobro a lásku vesmíru.“

Z celého srdce vám přeji pevné zdraví a klidnou mysl v této neklidné době.

 

Kniha Landie

Čtěte také

Vnitřní dítě

Je nesmírně důležitou součástí naplněného života. Bez něho vlastně ani nemůžeme být šťastní. Můžeme přemýšlet, že máme vše, co jsme od života chtěli, ale…

pokračovat ve čtení

Závislost na druhé osobě

Moje dobrá kamarádka je závislá na svém příteli. Chová se k ní naprosto hrozně, vůbec ji nerespektuje a pouze ji využívá. Pokaždé když se o tom spolu bavím,…

pokračovat ve čtení

Rozhovor s autorem

Mladý spisovatel, jehož prvotina Volba se v Česku stala bestsellerem a vyšla i celosvětově. Jaké byly jeho začátky. Díky čemu nakonec uspěl? Co plánuje dál? Podívejte se na celý rozhovor.